Haber

Hindistan’daki internet kesintileri yoksul ve düşük sosyo-ekonomik grupları olumsuz etkiliyor

Hindistan’da son dönemde sıkça yaşanan internet kesintilerinin, yoksul ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük grupların zaten kötü olan yaşam kalitesini daha da düşürdüğü açıklandı.

The Wire’ın haberine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve İnternet Özgürlüğü Vakfı’nın (ITT) hazırladığı raporda, Hindistan’ın “mantıksız ve kontrolsüz” internet kesintileri, yoksul ve düşük sosyo-ekonomik düzeylilerin yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor. “Dijital Hindistan” projesi aracılığıyla ekonomik gruplar. Statü sahibi gruplara zarar verdiği belirtildi.

HRW ve ITT’nin “İnternet Yok, İş Yok, Maaş Yok, Yemek Yok” başlıklı ortak raporunda, “dünya internet kapatma sermayesi” rekorunu elinde tutan Hindistan’daki internet kesintileri incelendi.

Söz konusu uygulamanın Hindistan’ın uluslararası yasal yükümlülüklerine alışmadığı belirtilen raporda, Manipur eyaletinde halen uygulanan süresiz internet yasağının bir kez daha uzatıldığı ve internetin 42 gün süreyle kesildiği kaydedildi.

İnternet kesintileri en çok savunmasız kümeleri etkiler

Rapor, “Dijital Hindistan” projesi aracılığıyla sübvansiyonlu tahıllara, kırsal istihdam planlarına ve kırsal alanlarda e-yönetim temeline erişmek için internet gerektiğinden, kesintilerin Hindistan’ın yoksul ve düşük sosyo-ekonomik grupları üzerindeki etkisini tartıştı.

Adı açıklanmayan bir Rajasthan yevmiyeli çalışanı, “İnternet kesildiğinde iş yapamıyorum, maaş alamıyorum, hesabımdan para çekemiyorum ve hatta yemek ödeneğim kesiliyor” dedi. Raporda, Hindistan’da devlet ve madde destekli “keyfi” internet kesintilerinin insanların beslenme, çalışma, eğitim ve sağlık haklarını etkilediği belirtildi.

Rapordaki bir başka örnekte, Rajastan eyaletinde bir karne dükkanı (düşük gelirli insanlara karneyle gıda ürünleri satan bir dükkan) işleten RK, internet kesintisinin yararlanıcıların karnelerini almalarını imkansız hale getirdiğini değerlendirdi. bir biyometrik bilgi tabanı sistemi olan “Aadhaar” ile temas kurması gerekiyordu. verildi.

Raporda, hükümetin kırsal kesimdeki hanelere asgari ücretle 100 günlük istihdam garantisi veren Ulusal Kırsal İstihdam Garanti Programı’nın da kesintilerden etkilendiği belirtildi.

Rapora göre Hindistan’da 2023’te 7,7 milyon olan ve 2030’da 23,5 milyona ulaşacağı tahmin edilen düşük gelirli sözleşmeli işçiler de internet kesintilerinden en çok etkilenenler arasında yer alıyor.

Eğitim ve sağlık hizmetleri de kesintilerden etkileniyor.

Hindistan anayasasındaki özel statüsünün kaldırılmasının ardından Keşmir’de uygulanan 550 günlük internet kesintisinin etkilerine de yer verilen raporda, eyaletin eğitim ve sağlık bölümlerinin salgından en çok etkilenen alanlar olduğu değerlendirildi. uzun vadeli kapatmalar.

Jammu ve Keşmir’deki Özel Okul Derneği başkanı, “İnternet kesintileri nedeniyle Keşmir’de eğitim açısından koca bir nesli kaybettik. Eğitimdeki kayıp o kadar büyük ki, okula dönen çocuklar için bile üstesinden gelinemeyecek kadar fazla.” GN, HRW ve IFF’ye söyledi. zor.” açıklama yaptı.

Raporda, Kovid-19 karantina döneminde Keşmir’de internet erişiminin 2G ile sınırlandırıldığı, öğrencilerin online derslere, mezunların ise konferansa katılamayacak kadar yavaş olduğu vurgulandı.

“İtfaiyeye, ambulansa, polise ulaşamadık. Tam bir kaos vardı. Dergi ve kütüphanelere erişimimiz yoktu. Doktorlar olarak bilgilerimizi sürekli tazelememiz gerekiyor ama yapamadık.” değerlendirmesini yaptı.

Raporda, Keşmirlilerin internet kesintisi nedeniyle bankacılık ve internet alışverişinden mahrum kaldığı ve dış dünya ile ticari bağlantı kuramadığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu