Haber

Filistin’de hükümet tarafından hazırlanan 2023 acil durum bütçesi Başkan Abbas’a sunuldu

Filistin hükümeti tarafından hazırlanan 2023 acil durum bütçesi Başkan Mahmud Abbas’a sunuldu.

Bakanlar Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Maliye Bakanı Şükri Bişara ve ekibinin, gelir ve giderlerin olası senaryolarını dikkate alarak bütçeyi hazırladığı belirtildi.

Açıklamada, 2023 bütçesinin acil nakit bütçesi olarak kabul edildiği ve buradan yapılacak harcamaların hazineye nakit akışına göre yapılacağı belirtildi.

İsrail’in yaptığı kesintiler hariç bütçenin 360 milyon dolar açık verdiğine, bu kesintiler de dahil edildiğinde açığın 610 milyon dolara çıktığına dikkat çekildi.

Bütçenin onay için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sunulduğu bildirildi.

Açıklamada, acil durum bütçesinin gelir ve gider rakamları paylaşılmadı.

İsrail’in kesintileri Filistin’de maaş ödemelerini etkiliyor

Filistin hükümeti, İsrail’in yaklaşık 2 yıldır Filistin Yönetimi adına topladığı vergileri kesintiye uğratması sonucu yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Kasım 2021’den bu yana memur maaşlarının tamamını ödeyemiyor. dış desteğin azalması

Filistin Yönetimi adına iki yıldır toplanan vergi gelirlerinden aylık 50 milyon şekel (14,5 milyon dolar) kesinti yapan İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada, bu kesintiyi ikiye katlayın.

İsrail, söz konusu kesintinin Filistin Yönetimi tarafından tutuklu ve şehit ailelerinin yakınlarına tahsis edilen ödeneklere tekabül ettiğini iddia ediyor.

Paris, 1994 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü ile anlaşma imzaladı. ekonomiİsrail yönetimi, protokole göre Filistinliler adına topladığı yılda yaklaşık 2 milyar doları kontrolündeki sınır kapılarından Filistin hazinesine aktarıyor.

Filistin hükümeti ise İsrail hapishanelerindeki tutsak ve şehit ailelerine bu vergilerden sembolik maaşlar ayırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu