Ekonomi

Bakan Nabati: İhracatçılar şikayet etmesin, dövizdeki artış enflasyon planımı bozar

EKONOMİ gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, baz etkisiyle enflasyonda yaşanan düşüşün Mayıs ayı sonuna kadar devam edeceği ve yaz konforuyla birlikte gıdada negatif oranların görülebileceği görüşünü dile getirdi.

Nebati, “2022 en kötü yıl olarak tarihe geçecek. 100 milyar dolar dış ticaret açığı, 50 milyar dolar cari açık var ama çok şükür bu zor dönemi geride bırakıyoruz.”

Bakan Nebati İktisat gazetesine verdiği röportajda şu mesajları verdi:

  • Vatandaş enflasyondaki “taban etkisine” değil cebine bakıyor. Matematiksel bir düşüş göreceğiz ama hissedilecek bir gerileme de olacak.
  • İhracatçılar döviz kurundan boşuna şikayet etmesinler. Optimum noktadan çok uzak değil. Dövizdeki artış enflasyon planımı bozuyor.
  • Konut şubesini canlandırmak için “gerçek ipotek” hazırlıklarımız var. Kredi vadesi 15 yıl olabilir. Konut fiyatına göre kademeli bir faiz modeli olacak.
  • Asgari ücrete ne verilirse memur ve emeklilerin hakkıdır. Taban fiyatın enflasyonu çok fazla tetiklemesine neden olacak bir adım atılmasa iyi olur.
  • Net döviz rezervimiz 25 milyar dolar. Para birimi yavaş yavaş Rusya’dan geliyor. Gelen turistler bankalarımızda hesap açtırıyor. Bu bizim için çok uygun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu